Перейти до основного вмісту

Публікації

Показано дописи з липень, 2019

Нестор Літописець (1056—1114)

Літописи почали створюватися на Русі ще за часів правління Володимира Великого. Але найвідомішим пам’ятником давньоруської історичної думки залишається «Повість минулих літ», автором якої вважається чернець-літописець, один із найосвіченіших людей своєї епохи Нестор Печерський. Його перу належить не лише грандіозний літописний звід, але й ряд пам’ятників духовної літератури — житія святих князів-мучеників Бориса і Гліба та житіє преподобного Феодосія Печерського, котре містить безліч відомостей про заснування Києво- Печерської обителі й про перших ченців-подвижників Київській Русі.

Данило Романович Галицький (1201—1264)

Дитинство і юність Данила Романовича Галицького припали на бурхливі роки князівських міжусобиць. Йому було всього чотири роки, коли загинув князь Роман, і князівській родині довелося рятуватися втечею. До 1211 року малолітній Данило мешкав в Угорщині при дворі короля Андрія. Кілька разів галицькі бояри закликали юного князя правити ними, але знову спалахували заколоти, складалися змови, двічі на його життя замірялися наймані вбивці. Лише в 1238 році боротьба за князівський престол Галича та Волині завершилася перемогою Данила Романовича. До цього часу в руських землях уже господарювали монгольські намісники — баскаки.

Ганна Ярославна (бл. 1030 — бл. 1080)

За винятком княгині Ольги, у літописних зводах рідко згадуються дружини, дочки та онуки князів. Але ж серед них було чимало видатних особистостей, і почасти їхній вплив поширювався далеко за межі Київської Русі. Ганна, одна з дочок Ярослава Мудрого, уже в ранній юності знала грецьку мову і латину. Князівна була гарна (за переказами, волосся у неї було, як золото, а риси обличчя тонкі та співрозмірні), розумна і «старанна до книг». У 1048 році французький король Генріх І Капетинг направив посольство у далекий Київ, щоб домогтися згоди великого князя на шлюб із Ганною. Нічого романтичного у його намірах не було: літній король керувався міркуваннями політичних вигід, які йому обіцяв шлюб із дочкою могутнього та багатого київського правителя.

Володимир II Всеволодович Мономах (1053—1125)

Місце в історії Володимир Мономах посів завдяки своїм видатним людським якостям. Це був один із найвидатніших князів Давньої Русі, наділений глибоким почуттям власної гідності, державною мудрістю, далекоглядністю та миролюбністю. Великим князем Київським він став пізно — у віці близько шістдесяти років, а до цього перемінив не менше п’яти удільних князівств, здійснив 83 військових походи і набув безцінного досвіду державного керування. У роки нескінченних князівських усобиць Володимир Мономах не брав участі в боротьбі за верховну владу і посів великокнязівський престол тільки після дворазового прохання киян, змучених кривавими розбратами правителів.

Ярослав Мудрий (978—1054)

Перш ніж стати Великим князем Виївським, Ярослав княжив у Ростові та Новгороді. Лише у 1025 році Ярослав остаточно затвердився в Києві і став «самовладарем» на Русі. Із цього часу великий князь відмовився від ролі полководця і став одним із найвидатніших просвітителів східнослов’янського світу і політиком, який підніс на нечувану висоту авторитет Давньоруської держави.

Володимир Великий (?—1015)

Великий київський князь Володимир був сином князя Святослава і ключниці княгині Ольги на ім’я Малуша. В історію Володимир увійшов як найвидатніший політичний і релігійний діяч, «рівноапостольний» князь, котрий зробив християнство офіційною релігією у своїй державі.

Святослав Ігорович (942—972)

У 965 році князем Русі став син Ігоря та Ольги — Святослав. Усе своє життя цей правитель-язичник провів у військових походах. Він не возив із собою ані намету, ані постелі, ані казанів для приготування їжі. Як рядовий дружинник, Святослав спав під відкритим небом, поклавши під голову сідло, а його улюбленою стравою було печене на вуглинах м’ясо. Недарма видатний український історик М. Грушевський називав Святослава «запорожцем на великокняжому престолі».

Княгиня Ольга (?—969)

Княгиня Ольга, яка прийняла при хрещенні грецьке ім’я Олена, вперше згадується в російських літописах під 903 роком як дружина, котру привів із Пскова князь Ігор. Про характер цієї жінки красномовно свідчить той факт, що після загибелі чоловіка вона найперше жорстоко пометилася його вбивцям. Однак княгиня зробила важливий висновок із того, що сталося. Вона провела першу в історії Київської Русі, а відтак і в Україні, податкову реформу, установивши тверді норми збору данини («уроки» та «устави»).

Ігор Рюрикович (?—945)

На долю князя Ігоря випало бурхливе життя, сповнене війн, походів, боротьби з непокірливими племенами, політичних інтриг і дипломатичних маневрів. Він зійшов на престол у 912 році, почавши з утихомирення повсталих проти його влади слов’янських племен і установлення відносин із печенігами. Головною метою Ігоря стало збереження єдності Давньоруської держави, і завдання це виявилося нелегким. При цьому князь підтримував широкі торговельні та культурні зв’язки з Візантією, що аж ніяк не заважало йому час від часу навідуватися з військом до стіни Константинополя і демонструвати військову міць слов’ян.

Олег Віщий (?—912)

Дата народження цього відважного і жорстокого воїна, мудрого політика і першого об’єднувача Русі, залишається невідомою. Олег був братом дружини Рюрика і після його смерті став спадкоємцем князя і опікуном його малолітнього сина Ігоря. Три роки Олег правив у Новгороді, а в 882 році на чолі збірної дружини з варягів і північних слов’янських і угро-фінських племен виступив у похід на південь. Дорогою він підкорив усі міста, що знаходилися тут, а потім, хитрощами захопивши Київ, переніс туди центр об’єднаної слов’янської держави. Так, 882 рік почав уважатися датою створення Давньоруської держави.

Аскольд і Дір (друга половина 9 ст.)

Аскольд і Дір — перші київські князі, про яких згадують літописні зводи, зокрема Лаврентіївський літопис. Точні дати їхнього життя невідомі, неясним залишається й походження обох князів. Швидше за все, обидва вони були дружинниками новгородського князя Рюрика, який самовільно вирушив у 860 році вниз по Дніпру з метою зібрати сили для походу на Константинополь.

Підручник з Основ правознавства. 9 клас. Наровлянський

       Вступ               Розділ 1. Основи теорії держави і права § 1. Загальна характеристика держави § 2. Державна влада. Форма держави § 3-4. Поняття та види соціальних норм Практичне заняття 1 Соціальні норми в житті людей Перевірте себе

Підручник з Всесвітній історії. 9 клас. Гісем О.В.

Вступ.§ 1. Місце другої частини Нового часу у всесвітній історії РОЗДІЛ І. ЄВРОПА ТА АМЕРИКА наприкінці XVIII — на початку XIX ст. § 2. Початок Великої французької революції кінця XVIII ст. § 3. Завершення Великої французької революції кінця XVIII ст. § 4. Консульство та Імперія Наполеона Бонапарта § 5. Наполеонівські війни та їх наслідки* Практичне заняття Утвердження принципів громадянського рівноправ'я: від «Декларації прав людини і громадянина» до «Цивільного кодексу» Наполеона

Підручник з історії України 9 клас Бурнейко І.О.

§ 1 Вступ. Українські землі в добу модернізації.     Розділ І. Українські землі у складі Російської імперії наприкінці ХVІІІ — в першій половині ХІХ ст. § 2. Українські землі у системі міжнародних відносин § 3 Соціально-економічний розвиток. § 4 Початок українського національного відродження. § 5 Масонство, декабристський та польський рухи на території України. § 6 Соціальні протести. Суспільно-політичний рух. Кирило-Мефодіївське товариство (братство). § 7 Практичне заняття № 1

Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з історії у системі загальної освіти

При оцінюванні навчальних досягнень з історії враховується: ·        -    рівень оволодіння історичними знаннями; знання хронологічних меж періодів, найважливіших історичних подій і процесів; визначення характерних суттєвих рис історичних явищ і подій; ·          -   рівень умінь групування (класифікації) фактів за вказаною ознакою, розкриття причинно-наслідкових зв'язків між подіями; ·         -    рівень оволодіння практичними вміннями й навичками роботи з історичними джерелами; обґрунтування власного ставлення учня до історичної події, явища, діяча.

Створення та розуміння основних понять і категорій

1. Уважно прочитайте формулювання поняття. 2. Якщо воно містить терміни і слова, у розумінні яких ви не впевнені, то з’ясуйте їх значення за відповідними словниками (тлумачними, іншомовних слів, спеціальними тощо). 3. Проаналізуйте наведене визначення поняття за його складом. 3.1. Установіть той центральний змістовний елемент, без якого воно втратить свій сенс.

Робота за параграфом підручника

1. Зверніть увагу на назву параграфа. Прочитайте весь параграф, для того щоб скласти загальне уявлення про його зміст. Знову поверніться до теми параграфа і з’ясуйте, якою мірою ви зрозуміли її. 2. Визначте за відповідними словниками значення слів і термінів, які вам незрозумілі. 3 . Зверніть особливу увагу на своє розуміння позначених у підручнику іншим шрифтом понять, тверджень, ідей, висновків тощо. 4. Спробуйте пов’язати матеріал параграфа та інформацію, яку ви отримали на уроці або записали в зошиті.

Поради батькам

Є відомий інтернет-мем, який смішить усіх, окрім батьків та школярів:        Уроки зроблені, мати захрипла, донька стала глухою, сусіди вивчили все на пам’ять, собака переповіла.    Аби у вашій сім’ї так не було, пам’ятайте наступні поради.      1. Школа це лише помічник .   Не замінник Вас, а лише помічник, а звідси два підпункти:         Співпрацюйте.   Ходіть до вчителів, розпитуйте, вимагайте аби вам підказали що робити, коли щось не так. Вони педагоги, фахівці.    

Всеукраїнський тиждень права

З 10 по 14 грудня у комунальному закладі Байковецької ЗОШ І – ІІ ст. відбувся Всеукраїнський тиждень права, на тему : “Права дитини”. Основною метою тижня було : -          підвищити інтерес учнів до правознавства; -          розширити та поглибити знання та вміння учнів з даного предмету; -          реалізувати на практиці основні принципи особисто-орієнтованого підходу до навчання; -          створити сприятливі умови для виявлення знань та вмінь учнів у нестандартних ігрових ситуаціях.

Кременецький замок

Родовий маєток князів Вишневецьких - Вишнівець

Збаразький замок - Подорож до вже неіснуючої Речі Посполитої