Перейти до основного вмісту

Історія України. 7 клас: розробки уроків до підручника О. В. Гісема та О. О. Мартинюка

 

Словник термінів і понять

Автономія (грецькою «сам» і «закон») — самоуправління певної території.

Аристократія (від грецьких слів «найкращий» і «сила, влада») — привілейована частина суспільства, яка успадкувала статус родоплемінної верхівки.

Археологія — галузь історичної науки, що розповідає про найдавніші часи на підставі вивчення речових знахідок (археологічних пам’яток).

Археологічна культура — сукупність речових знахідок (археологічних пам’яток), яка засвідчує факт перебування на даній території у визначений час певної групи людей (народу, племені).

Баскак — урядовець золотоординського хана, якому було доручено вести облік населення і збирати данину в руських землях.

Берладники — населення, що мешкало в пониззі Дунаю. На думку вчених, воно в основному складалося із селян, які тікали з-під боярської влади — у літописі навіть зустрічається термін «галицькі вигнанці». Центр цього краю — місто Берладь (тепер м. Бирлад у Румунії). У другій половині 40-х — у 50-х рр. XII ст. тут жив Іван Ростиславич Берладник.

Бояри (від слова «бой» — воїн, великий) — феодали-землевласники. Поділялися на дві групи: 1) «старці» — нащадки родоплемінної знаті, складали верхівку феодального суспільства на Русі; 2) «мужі-воїни» — служили в князівській дружині.

Буджак — територія, розташована між гирлами Дністра та Дунаю.

Варяги (давньоскандинавське varingr — «союзник») — 1) скандинавські воїни, що наймалися на службу до візантійських імператорів і київських князів; 2) назва балтійських (скандинавських і західнослов’янських) купців та воїнів; 3) назва скандинавських племен на Русі.

Вікінги (давньоскандинавське vikja — «іти вбік, повертати») — назва скандинавських воїнів, які залишили батьківщину і подалися в море, щоб займатися піратством і нападами на інші країни.

Волохи — давня назва румунів.

Вотчина — феодальне володіння, що передавалося у спадок.

Господар (або воєвода, румунською мовою — вода) — титул правителя Волоського і Молдавського князівств.

Гривня — 1) грошова та вагова одиниця у X—XIV ст. Існувало декілька різновидів гривні: київська, чернігівська, новгородська, литовська; 2) чоловіча та жіноча шийна прикраса (бронзова, срібна чи золота), що мала вигляд обруча,— знак гідності вождя, нагорода тощо.

Демос (грецькою мовою — «земля, країна, населення») — вільне населення грецьких міст, яке мало громадянські права. Від цього слова походить термін демократія — «народовладдя».

Держава — організація політичної влади в суспільстві. Ознаки держави: визначена територія, наявність апарату управління або правителів, існування права (норм поведінки, встановлених державою), збирання податків (які витрачалися передусім на утримання апарату управління).

Державний феодалізм — лад, якому притаманні: державна власність на землю; державний механізм розподілу земельних володінь; переважання земельних наділів на зразок феодів; переважання централізованої експлуатації земельної власності феодалом.

Дитинець — укріплена частина міста часів Київської держави.

Дружина — озброєний загін найближчих соратників князя, його оточення. Дружинники були особисто віддані князеві.

Етнос — стійка спільнота людей, пов’язаних спільним походженням, культурою, мовою, історією, традиціями і звичаями, самосвідомістю і назвою (етнонімом).

Етногенез — зародження і подальший розвиток етносу. Головними формами розвитку етносу вважаються: рід, плем’я, народ, нація.

Історія — наука, що вивчає розвиток людини і людського суспільства від часу їхньої появи до сьогодення.

Історія України — наука, яка є невід’ємною частиною всесвітньої історії. Вивчає розвиток людського суспільства на території нашої держави.

Історичні джерела — пам’ятки минулого, за допомогою яких можна вивчати історію людського суспільства. Джерела є усні, писемні, археологічні тощо. Історичні джерела вивчаються низкою наук: археологією, нумізматикою, антропологією тощо.

Каганат — назва держави у тюркомовних народів, зокрема у хозар.

Кибитка — критий шкірою віз у кочовиків.

Князь — вождь, який спершу очолював ополчення племені; згодом став правителем держави.

Конфедерація — форма державного устрою, коли окремі територіальні одиниці мають всі ознаки держави, а загальнодержавні органи є слабкими.

Комітат — адміністративно-територіальна одиниця в Угорському королівстві. У Закарпатті було чотири комітати: Берегівський, Мармороський, Ужанський і Угочанський.

Кочове скотарство (кочівництво) — форма відтворюючого господарства, що характеризується розведенням певних видів тварин (коней, овець) та постійним переміщенням населення і стад.

Куявія (слов’янська назва, передана арабською мовою) — рання держава східних слов’ян із центром у Києві, що за своїм устроєм більше нагадувала «союз союзів племен».

Лавра (грецькою означає «квартал, обгороджений муром») — назва великого і впливового чоловічого монастиря, підпорядкованого безпосередньо вищій церковній владі. Лавра в Києві виросла з ряду печерних скитів, звідси й назва — Києво-Печерська. Вона стала взірцем при заснуванні монастирів в інших містах Русі.

Лес — пориста, тонкозерниста осадова порода. Інша назва — жовтозем. Лесові завдячують родючістю розташовані над ним чорноземні ґрунти. Як відомо, своїми чорноземами Україна сьогодні славиться на весь світ.

Матріархат — період в історії людства, коли верховенство в роді належало жінці. Родовід також визначався за жіночою лінією.

Мезоліт (грецькою «мезос» — середній) — середній кам’яний вік.

Неф — частина храмової будівлі, поздовжній простір між рядами колон або стовпів.

Нумізматика — галузь історичної науки, що досліджує монети. Вона вивчає зображення і написи на монетах, їх вагу, розмір і якість, техніку виготовлення, місцевість і час їхнього поширення.

Орда — у тюркомовних кочових народів це слово мало два значення: 1) назва військово-адміністративного утворення; 2) ставка правителя державного чи напівдержав ного утворення.

Патріархат — період в історії людства, коли верховенство в роді належало чоловікові. Родовід визначався за чоловічою лінією. Керівництво родом здійснювали старійшини.

Печеніги — племена тюркського походження, що кочували в степах між Дунаєм та Уралом.

Плем'я — об’єднання кількох родів, що виникає з метою оборони та розширення спільної території, координації трудової діяльності, а також регулювання відносин між окремими родами. Для племені характерні такі ознаки: власне ім’я і територія; особливий, притаманний лише цьому племені діалект; загальні релігійні обряди і культи; верховний вождь у деяких племен тощо.

Погост — адміністративно-господарський осередок, де княжі люди виконували князівські розпорядження, чинили суд, збирали данину і податки.

Половці (на заході їх називали куманами, на сході — кипчаками) — народність тюркського походження. Прийшли в Північне Причорномор’я з Північно-Західного Казахстану.

Пониззя — частина Галицької землі у Середньому Подністров’ї. Її центром було місто Бакота.

Посадники — намісники (представники) великого київського князя у найбільших містах.

Праслов'яни — предки сучасних слов’янських народів. Група землеробських племен, що мешкали на Правобережжі України та на південному сході Польщі у добу бронзи і на початку раннього залізного віку.

Рід — універсальний колектив людей, об’єднаних походженням від спільного предка і виконанням шлюбних, господарських та релігійних функцій.

Русини — самоназва українського населення Галичини (до середини XIX ст.), Закарпаття.

Русь — 1) назва Київської держави, починаючи з IX ст.; 2) у вузькому розумінні — територія Середнього Подніпров’я (Київщина, Чернігівщина, Переяславщина); 3) синонім слова «слов’яни» в період об’єднання східнослов’янських племен в одну державу.

«Руська Правда» — найдавніший кодекс руського права. Вченим відомо понад 100 списків цього кодексу, що були складені у XIII— XVIII ст. Найдавніша частина «Руської Правди» — «Правда Ярослава», створення якої припадає на 1016 р., містить 18 статей.

Слов'яни — велика група народів, що мають спільне походження, споріднені мови і культури та заселяють Східну, Центральну та Південно-Східну Європу.

Суспільне життя — різноманітні зв’язки між групами людей у процесі господарської, соціальної, політичної та культурної діяльності.

Спадкова монархія — форма одноосібного правління державою, коли влада передається у спадок (переважно від батька до сина).

Схизматики — грецьким словом «схизма» («розкол») називали конфлікт всередині християнської церкви в 1054 р., внаслідок якого утворилися православна і католицька конфесії. Схизматиками у Польщі називали православних українців.

Торки — племена тюркського походження, що мешкали біля Аральського моря. На початку XI ст. частина торків переселилася в степи на південь від Русі.

Уділ ( від слова «ділити») — окрема адміністративно-територіальна одиниця, якою управляв князь.

Уличі — один із союзів східнослов’янських племен. Після втрати Пересічена у 944 р. уличі, за словами літописця, переселилися «межи Бог і Дністер». Близько 50 городищ X—XI ст., які належали уличам, виявлено вченими на території Вінницької області.

Улус — назва держави в монголів. У літературі її вживають і для означення великої адміністративно-територіальної одиниці, якою правив хан.

Філософія (у дослівному перекладі з грецької мови — «любов до мудрості») — за часів античності так називали систему теоретичних поглядів на Всесвіт та загальні правила практичної життєдіяльності.

Хоругва — військовий прапор, а також окремий військовий підрозділ, що мав свій прапор у польській та литовській арміях доби Середньо віччя.

Християнство — одна зі світових релігій, яка виникла в І ст. н. е. На III ст. припадає початок поширення християнства в Україні (на території Криму). У 988—989 рр. християнство стало державною релігією Русі.

Чорні клобуки — об’єднання кочових племен, наділених землею на південь від Києва — переважно в Пороссі — та зобов’язаних служити київському князеві (печеніги, торки, берендеї). Невеликі групи кочовиків жили також в околицях Чернігова і Переяслава.

Шипинська земля — давня назва Буковини, що походить від назви її адміністративного центру (тепер с. Шипинці Кіцманського району).

Шляхта (від давньонімецького «шлахт» — рід, порода) — привілейований суспільний стан у феодальних державах (Польща, Литва, Чехія), представники якого мали «благородне» (рицарське) походження.

Ярлик (тюркською «указ») — грамота золотоординських ханів, що давала право на правління князівствами або окремими областями.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

  Трагедія  Клубовецького лісу (Тисменицький район)... Їх було восьмеро. Найстаршому – 29, наймолодшому – 18 років. І вони до останньої краплі крові, до останнього подиху залишилися вірними націоналістичній ідеї. Гасло «Здобудеш Україну або загинеш у боротьбі за неї!» для цих патріотів із Тисменицького та Богородчанського районів виявилося пророчим. 13 березня 1951 року внаслідок виявлення місця їх переховування у клубовецькому лісі та облоги енкаведистів повстанці загинули.

Онлайн-виставка київських музейних скарбів

https://youtu.be/xXqVFeplY34 У 2024 році кияни та гості міста отримали унікальну можливість – зануритися у світ столичних музеїв, не виходячи з дому. Завдяки онлайн-виставці "Київські музейні скарби" кожен може дослідити багатство та різноманіття музейних колекцій, не обмежений часом та простором. Виставка об'єднує віртуальні експонати з 12 музеїв міста, серед яких Національний музей історії України, Музей історичних коштовностей України, Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків та інші. Кожен музей представляє свої найцінніші експонати, що розкривають різні аспекти історії та культури Києва та України.

Поради батькам

Є відомий інтернет-мем, який смішить усіх, окрім батьків та школярів:        Уроки зроблені, мати захрипла, донька стала глухою, сусіди вивчили все на пам’ять, собака переповіла.    Аби у вашій сім’ї так не було, пам’ятайте наступні поради.      1. Школа це лише помічник .   Не замінник Вас, а лише помічник, а звідси два підпункти:         Співпрацюйте.   Ходіть до вчителів, розпитуйте, вимагайте аби вам підказали що робити, коли щось не так. Вони педагоги, фахівці.